Kolorymetr a spektrofotometr

Kolorymetr a spektrofotometr

Wytrenowane ludzkie oko pozwala profesjonaliście samodzielnie dokonać pomiaru barwy i dobrać odpowiedni kolor. Na rynku są jednak dostępne urządzenia, których zasady działania eliminują popełnienie błędu przez fachowca podczas dokonywania wyboru odpowiedniego koloru. Sprzęt, taki jak kolorymetr, czy spektrofotometr do pomiaru barwy, znajdują zastosowanie w wielu branżach, w których na co dzień ma się do czynienia z kolorami. Stają się niezwykle pomocne w przypadku ustalenia różnic między poszczególnymi odcieniami, czy w przypadku powierzchni efektowych gdzie zastosowano pigmenty metaliczne czy perłowe. Jednak spektrofotometr i kolorymetr, mimo kilku podobieństw, w wielu kwestiach różnią się od siebie, jak chociażby zasadą działania. Zatem, zastosowanie, którego z nich podczas dokonywania pomiarów, okaże się bardziej trafnym pomysłem?

Odbiór barw przez człowieka

W ramach powtórzenia krótko przypomnijmy, czym jest kolor. To nic innego, jak światło w postaci fali elektromagnetycznej, która wpada do ludzkiego oka. Pobudzone w ten sposób czopki, które w trzech rodzajach umieszczone są w siatkówce, wysyłają impuls do naszego mózgu. Impuls ten zawiera informację o wpływającym świetle i częstotliwości fali wynoszącej od 380 do 780 nanometrów. W zależności od siły reakcji czopka, w mózgu powstaje finalnie wrażenie widzenia odcieni. Zasady działania kolorymetru, czy też spektrofotometru do dokonywania pomiaru barw mimo, że nieco różne, również zostały oparte na funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Bazują na wiązce światła, która odpowiednio jest odczytywana.

Kolorymetr - zasada działania

Osiągnięcia technologiczne zastosowane w urządzeniach do pomiaru barw (w tym także w spektrofotometrze), zostały oparte na funkcjonowaniu ludzkiego oka. Tylko dzięki takiemu posunięciu, można uzyskać sprzęt o wszechstronnym zastosowaniu.

W związku z tym, podobnie jak zasada działania czopków w naszej siatkówce, w kolorymetrze zainstalowano trzy typy czujników barw. Fotodiody, czyli zamontowane sensory, reagują na panującą ogólną jasność wokół. Przed każdym z nich zamontowano filtry w odpowiednich kolorach – czerwonym, niebieskim i zielonym. Każdy z nich przepuszcza tylko te fale, które są odpowiednie dla poszczególnej barwy. To z kolei przekłada się na dostarczanie impulsów elektrycznych odpowiadających ilości światła padającego na poszczególne czujniki. W konsekwencji urządzenie przetwarza dostarczony impuls do postaci cyfrowej. Zasada działania kolorymetru jest relatywnie prosta, co przekłada się na stosunkowo niską jego cenę. Tym samym, należy nadmienić, że najczęściej potrafi mierzyć jedynie światło emitowane. Przekłada się to na możliwość zastosowania kolorymetru podczas wykonywania pomiaru barw wytwarzanych między innymi przez telewizory, monitory, telebimy, czy monitory. Jest to spowodowane tym, że jedną z zasad działania kolorymetru jest brak wyposażenia go we własne źródło światła.

Zasada działania spektrofotometru

Zdecydowanie bardziej zaawansowanym technologicznie sprzętem do pomiaru barwy jest spektrofotometr, przez co na wstępie można założyć, że znajduje on szersze zastosowanie. Przede wszystkim wiązka światła wpadająca do wnętrza tego urządzenia zostaje rozszczepiona i poprowadzona na kilkadziesiąt czujników. Każdy z nich zamieszczony został w taki sposób, aby jednoznacznie mógł określić, jaki kolor bada. Dzięki temu nie ma konieczności montowania filtrów, tak jak jest to w przypadku kolorymetru.

Zasady działania spektrofotometru przekładają się na otrzymywanie zestawu liczb, który jasno opisuje widmo zmierzone światła. Znajduje on zastosowanie w szeroko rozumianej grafice komputerowej. Bez najmniejszego problemu dokonuje pomiarów barw z przedmiotów codziennego użytku, jak i naszych samochodów, w związku z tym istnieje możliwość naprawy danego pojazdu szybko i sprawnie. Dane liczbowe są prezentowane przez spektrofotometr w czytelny sposób, a dzięki łączności bezprzewodowej oraz portowi USB, który jest zamontowany w urządzeniu, można wygodnie zapisywać wynik pomiaru bezpośrednio na dysku swojego komputera jak i w chmurze.

Kluczowe znaczenie zasad działania spektrofotometru i kolorymetru

W związku z powyższym, chcąc zakupić urządzenie, które w pełni zaspokoi nasze potrzeby dotyczące pomiaru barw, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie ono zastosowane i jaki posiadamy budżet. Sprzęt bez własnego źródła światła jest zdecydowanie tańszy od swojego bardziej zaawansowanego odpowiednika. Jednak tym samym, jego zasada działania jest równie bez wątpienia mniejszym osiągnięciem technologicznym. Spektrofotometr mimo, że potrafi być znacząco droższy od kolorymetru, dokonuje zdecydowanie dokładniejszych pomiarów, pozwala odczytywać nie tylko światło emitowane, ale także pozwala się z łatwością podłączyć z urządzeniem mobilnym.