Ile schnie lakier samochodowy?

Ile schnie lakier samochodowy?

Kiedy przygotowujemy się do prac przy aucie, powinniśmy mieć świadomość, ile godzin czy minut będzie trzeba poświęcić na poszczególne czynności. Wiedza na ten temat pozwoli na lepsze zarządzanie czasem. Umożliwi nam również skuteczne rozplanowanie wszystkich działań tak, byśmy nie musieli na siłę przyspieszać wysychania lakieru. W ten sposób unikniemy również kładzenia kolejnych warstw bazy czy klaru zbyt szybko lub za późno.

Co wpływa na długość suszenia lakieru samochodowego?

Problem z dokładnym określeniem, ile schnie lakier samochodowy wynika z faktu, że wpływa na to wiele czynników. Zaliczają się do nich między innymi:

  • grubość i ilość położonych warstw,
  • dobór produktów oraz ich skład,
  • warunki pogodowe: temperatura, wilgotność,
  • stosowanie bądź rezygnacja z technologii przyspieszającej wysychanie.

Można jednak określić przybliżony czas suszenia lakieru samochodowego, a także ocenić, jak duże znaczenie mają poszczególne, wymienione tutaj aspekty.

Czynniki decydujące o tym, ile schnie lakier samochodowy

Jeśli położymy bardzo cienką powłokę, a do tego poprzednia warstwa będzie już wysuszona, nie minie wiele czasu nim będziemy mogli przystąpić do dalszych działań. Z kolei stosowanie grubych powłok nie tylko wydłuży oczekiwanie, ale też może przyczynić się do uzyskania mniej atrakcyjnego efektu końcowego. Jeśli stosujemy lakiery samochodowe dwukomponentowe, to możemy bardziej precyzyjnie określić, ile godzin trzeba zarezerwować na nakładanie kolejnych warstw. Wystarczy wówczas przeczytać informacje opublikowane przez producenta. Należy przy tym pamiętać, że prędkość suszenia pojazdu zależy także od temperatury czy wilgotności panującej w pomieszczeniu.

Typ chemii do pojazdów - który schnie najszybciej?

Jednym z aspektów wpływających na suszenie lakieru samochodowego jest jego rodzaj. Jeśli przygotowaliśmy mieszankę, samodzielnie dodając utwardzacz, trudno będzie jednoznacznie określić, ile czasu zajmie jej wysychanie. Stosując jednak gotowy wyrób, możemy bliżej określić, czy poczekamy około dwudziestu minut, czy kilka godzin.

Można rozróżnić trzy rodzaje lakierów samochodowych:

  • lakiery dwukomponentowe akrylowe,
  • lakiery bazowe konwencjonalne,
  • lakiery bazowe wodne.

Lakiery akrylowe wymagają dodania do koloru utwardzacza, do całkowitego pokrycia powierzchni konieczne jest nałożenie ok 2-4 warstw w zależności od koloru. Każda warstwa wymaga 5 minut schnięcia.

Natomiast lakiery bazowe konwencjonalne (rozcieńczalnikowe) nie wymagają dodania utwardzacza, a nałożenia klaru na kolor. W tym przypadku na całkowity czas schnięcia składa się czas pomiędzy warstwami bazy (do pełnego pokrycia powierzchni)  – ok 5 minut na każdą warstwę, 10-15 minut przed nałożeniem klaru oraz czas schnięcia lakieru bezbarwnego z utwardzaczem – ok 1,5-2 warstw. Czas schnięcia pomiędzy warstwami zależy od rodzaju lakieru bezbarwnego i utwardzacza. Do pełnego wysuszenia będzie potrzebować kilkunastu godzin, a polerowanie będziemy mogli wykonać nawet dopiero po dwóch dobach.

Technika nakładania lakierów bazowych wodnych jest w istocie taka sama jak technika nakładania lakierów bazowych konwencjonalnych. Wydłuża się jedynie czas schnięcia pomiędzy warstwami bazy do pełnego pokrycia powierzchni – ok 7 minut na każdą warstwę.

Do całkowitego czasu schnięcia naprawy renowacyjnej należy dodać również czas schnięcia podkładu. Podkład akrylowy, bez zastosowania kabin do suszenia, ostateczną, utwardzoną strukturę osiągnie po upływie około dwunastu godzin. Mimo to już po godzinie nie wyczujemy wilgoci w dotyku.

Podkłady lakiernicze

Wśród dostępnych rodzajów produktów dwukomponentowych wyróżnia się: podkłady, artykuły lakiery akrylowe bazowe oraz bezbarwne. Każdy z tych typów zachowuje się nieco inaczej. Podkład akrylowy, bez zastosowania kabin do suszenia, ostateczną, utwardzoną strukturę osiągnie po upływie około dwunastu godzin. Mimo to już po godzinie nie wyczujemy wilgoci w dotyku. Lakier akrylowy Baza dwukomponentowa będzie gotowy szybciej, bowiem wystarczy nawet trzydzieści minut i już nie pozostawimy na niej najdrobniejszych śladów palców. Z kolei bezbarwna, wierzchnia powłoka do pełnego wysuszenia będzie potrzebować kilkunastu godzin, a polerowanie będziemy mogli wykonać nawet dopiero po dwóch dobach.

Jak przyspieszyć wysychanie lakieru samochodowego?

Być może zastanawiasz się teraz, czy nie istnieją sposoby na ten długi czas oczekiwania i czy możesz coś zrobić, kiedy dana powłoka schnie. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby na to, byś szybciej mógł uznać prace przy aucie za zakończone. Zatem, jak przyspieszyć wysychanie lakieru samochodowego? Można to zrobić za pomocą specjalistycznych urządzeń.

Istnieją specjalne kabino-suszarki, które poprzez podniesienie temperatury sprawiają, że karoseria szybciej schnie. Są one jednak wyposażeniem profesjonalnych warsztatów mechaniki pojazdowej i raczej nie zakupisz ich do swojego garażu. Drugą metodą jest natomiast zastosowanie promienników podczerwieni. Zasada takiego suszenia lakieru samochodowego jest właściwie ta sama, bowiem chodzi o podwyższenie temperatury. Promienniki Infrared są już jednak bardziej dostępne dla amatora, chcącego samodzielnie wykonywać prace przy swoim samochodzie. Ponadto sposób ogrzewania jest w tym przypadku nieco inna.