Co niszczy lakier samochodowy?

Co niszczy lakier samochodowy?

Powłoka lakiernicza odpowiada za wygląd auta, ale również stanowi ochronę dla elementów karoserii. Lakier samochodowy jest nieustannie narażony na działanie czynników zewnętrznych. Może zostać on zniszczony zarówno w sposób mechaniczny, jak i chemiczny. Nie bez znaczenia są tutaj takie czynniki jak temperatura czy owady wbijające się w karoserię. Z tego względu tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie powłoki lakierniczej. Z niniejszego artykułu dowiesz się co niszczy lakier samochodowy.

Środki niszczące lakier samochodowy Lakier samochodowy może zostać uszkodzony przez środki i substancje, których używamy na co dzień. Szczególnie groźne dla powłoki lakierniczej są kwasy w nich zawarte. Co niszczy lakier samochodowy? Są to m. in.:

  • fatalnej jakości płyn do spryskiwaczy,
  • kredki używane do ukrywania zarysowań,
  • olej hydrauliczny,
  • biopaliwo.

Matowe plamy na lakierze samochodowym

Kontakt powłoki lakierniczej z substancjami wymienionymi powyżej oraz działanie promieni słonecznych powoduje, że powstają matowe plamy na lakierze samochodowym. Spowodowane jest to szczególną wrażliwością powłoki na wysokie temperatury. Środki żrące lakier samochodowy najmocniej oddziałują w granicach od 50 do 60 stopni Celsjusza. Karoseria samochodu zaparkowanego w pełnym słońcu bez trudu nagrzewa się do takich właśnie temperatur. W skutek tego mogą powstać nie tylko matowe plamy na lakierze samochodowym. Powłoka lakiernicza może również spęcznieć oraz stać się pofałdowana. W takim przypadku nie da się jej już uratować. Miejsce, w którym występują uszkodzenia karoserii należy zeszlifować oraz ponownie polakierować. Aby uniknąć tego rodzaju uszkodzeń należy każde groźne zanieczyszczenie zetrzeć ściereczką lub chusteczką higieniczną.

Warunki atmosferyczne

Kolejnymi czynnikami, które stanowią zagrożenie dla powłoki lakierniczej są warunki atmosferyczne. Co niszczy lakier samochodowy? Podczas mrozów lakier się kurczy a w trakcie upałów rozszerza. Z tego względu powłoka się odkształca i zostaje osłabiona jej struktura. Ponadto zagrożeniem dla lakieru samochodowego jest także deszcz, śnieg oraz w szczególności grad. Przyczynia się on do powstawania mikropęknięć, a także może dojść do poważniejszego uszkodzenia karoserii. Groźny w skutkach dla powłoki lakierniczej jest również silny wiatr. Podczas jego występowania na samochód przenoszone zostają rozmaite, drobne zanieczyszczenia, pył i piasek. One również mogą doprowadzić do pojawienia się mikropęknięć. Dodatkowo silny wiatr strąca gałęzie z drzew, szyszki czy kasztany, które spadając na auto powodują uszkodzenia karoserii. Zagrożeniem dla wyglądu powłoki lakierniczej są także ptasie odchody, które powodują, że pojawiają się matowe plamy na lakierze samochodowym. Z tego względu warto od razu pozbyć się ich z karoserii.

Jak zmatowić lakier samochodowy?

Czasami zdarza się, że lakier samochodowy trzeba zeszlifować. Dzieje się tak, gdy chcemy pozbyć się starego i zniszczonego lakieru oraz zabezpieczyć karoserię nowym. Jak zmatowić lakier samochodowy? Najprostszym rozwiązaniem jest sięgniecie po jedną ze specjalnych polerek rotacyjnych. Na rynku dostępnych jest kilka bardzo skutecznych produktów. Dzięki nim polerowanie lakieru samochodowego odbywa się bez większych problemów. Pamiętajmy że przy wielkich rysach wskazany jest etap szlifowania elementu dużą gradacją. Najprościej wykonuje się je szlifierką rotacyjną. Na początku należy korzystać z papieru ściernego o grubym ziarnie. Następnie sięgać po papier o wyższej gradacji. Jest to skuteczny sposób na matowe plamy na lakierze samochodowym. Wystarczy później zastosować polerowanie czyli nanieść na powłokę lakierniczą odrobinę pasty polerskiej i zastosować odpowiedniego pada. Przy korzystaniu z tego typu środków należy zawsze uważnie przeczytać technologie producenta, a także zadbać o ochronę dla oczu, skóry i dróg oddechowych. Najlepiej polerować lakier w bardzo dobrze zamkniętym wentylowanym pomieszczeniu dzięki czemu unikniemy powstaniu nowych rys przez zanieczyszczenia z zewnątrz.

Innym sposobem na pozbycie się starego lub uszkodzonego lakieru jest piaskowanie. Metoda ta polega na natryskiwaniu drobnego piasku przy użyciu specjalnego pistoletu. Dzięki temu możliwe jest całkowite odsłonięcie elementu karoserii. Wadą piaskowania jest to, że likwidujemy całą warstwę lakierniczą. Pamiętajmy, że źle dobrana gradacja piasku spowoduje uszkodzenie karoserii.