Ostatnio dodane

Ile schnie lakier samochodowy?
Kiedy przygotowujemy się do prac przy aucie, powinniśmy mieć...
Kolorymetr a spektrofotometr
Wytrenowane ludzkie oko pozwala i...

Produkty powiązane

żywica do cieniowania BLENDER CP 998
Żywica do cieniowania "BLENDER" jest jednokomponentowym podczas...
żywica do cieniowania CP 999
Żywica do cieniowania jest jednokomponentowym preparatem podczas...
Rozcieńczalnik do cieniowania CP 066
Rozcieńczalnik CP 066 do cieniowania wyrobów stosuje w i...

Najczęściej czytane

Jak prawidłowo aplikować lakier bezbarwny?
Lakier bezbarwny: przygotowanie powierzchni
Dlaczego mamy stosować lakiery wodorozcieńczalne?
Po kilku latach obowiązywania Dyrektywy UE 2004/42/UE oraz jej...
Zanieczyszczenia na powierzchniach lakierowanych.
Ostatni etap, który wieńczy prace lakiernicze to Ile na...

Cieniowanie lakieru trójwarstwowego

Cieniowanie lakieru trójwarstwowego

Nawet najostrożniejszemu kierowcy mogą zdarzyć się małe kolizje i stłuczki, które w efekcie spędzają sen z powiek kierowców. W przypadku małych uszkodzeń bardzo często wykonywana jest naprawa punktowa, która w dużej części przypadków kończy się cieniowaniem. Dla dobrego efektu wykonanej pracy niezwykle ważnym jest zadbać o to, by podczas naprawy pojazdu kolor samochodu był jednakowy na całej jego powierzchni, a przejście pomiędzy nową a starą warstwą niewidoczne, a taki efekt możemy uzyskać właśnie dzięki technice cieniowania. By przybliżyć temat zapraszamy do obejrzenia dołączonego filmu instruktażowego, który w szczegółowy sposób prezentuje, jak dokładnie wygląda cały proces.

Cieniowanie lakieru samochodowego - co to?

Jest to specjalna technika rekonstrukcji powierzchni używana podczas naprawy uszkodzonego elementu samochodu. Jej celem jest zmniejszenie różnicy wizualnej pomiędzy nowym a starym kolorem. Jest to również termin używany do opisywania procesu zakrywania przejścia powstającego podczas wykonywania zaprawek miejscowych. Poprawnie wykonane gwarantuje płynne i niezauważalne przejście ze starej powierzchni do nowej.

Cieniowanie lakieru trójwarstwowego - kiedy warto?

Najczęściej wykonywane jest w wypadku, gdy mamy do czynienia z niedużym obszarem i chcemy zniwelować do minimum różnicę w kolorze między naprawianymi elementami a pozostałą karoserią. Krok ten można pominąć, kiedy naprawy wymaga np. maska lub cały bok samochodu. Różnica w odcieniach jest również mało zauważalna na przestrzeni poziomej, na przykład przednich błotnikach. Tego zabiegu nie trzeba przeprowadzać w mniej widocznych miejscach, niemniej jednak cieniowanie samochodu następuje w zdecydowanej większości wszystkich napraw karoserii.

Lakierowanie, cieniowanie - rodzaje

Możemy wyróżnić dwa rodzaje cieniowania – na pojedynczym elemencie pojazdu, a także na elementach sąsiadujących. Jeżeli uszkodzony jest jedynie fragment samochodu, np. część błotnika, to proces ten wystarczy wykonać w obrębie naprawianego elementu. Natomiast w wypadku, gdy np. rysa pokrywa większy obszar lub kilka elementów, to konieczne jest pokrycie całości uszkodzonych elementów karoserii, tak by zniwelować różnicę w kolorze do absolutnego minimum.

Cieniowanie lakieru - potrzebne narzędzia, sprzęty i artykuły

Ze względu na wieloetapowość procesu, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Podstawowe produkty potrzebne do osiągnięcia optymalnego efektu to:

Podczas pracy z lakierem trójwarstwowym warto również zabezpieczyć odzież i założyć specjalny kombinezon. Należy także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu oczu i ust.

Lakierowanie samochodu, cieniowanie - jak przygotować pojazd?


Odpowiednie przygotowanie samochodu to klucz do szybkiej i sprawnej naprawy, a także gwarancja wysokiej jakości efektu. Elementy, na których będziemy pracować powinny być łatwo dostępne, a pozostały obszar dobrze zabezpieczony. Do maskowania najczęściej używana jest folia, np. malarska lub papier, który zostaje przyklejony za pomocą taśmy do samochodu. W ten sposób mamy pewność, że pozostałe fragmenty pojazdu nie zostaną pobrudzone.

Jak cieniować lakier?


Pragniemy zaznaczyć, że w celu osiągnięcia płynnego przejścia warto wszystkie kroki wykonać bardzo dokładnie. Pracę należy zacząć od oczyszczenia powierzchni, na której będziemy działać. Gdy powierzchnia zostanie odpowiednio przygotowana, a pozostałe fragmenty pojazdu zabezpieczone, możemy rozpocząć pracę z wyrobem 3 warstwowym. Zaczynamy od użycia podkładu akrylowego, a następnie zmywacza silikonu bądź chusteczek nasączonych zmywaczem silikonu, które aplikujemy na wybrany fragment karoserii.

Jak odpowiednio aplikować lakier trójwarstwowy?


Na początku nakładamy jedną warstwę blendera - żywicy do cieniowania. Pracując z produktem, jakim jest lakier trójwarstwowy rozpoczynamy od pierwszej warstwy podkładu, później nakładamy drugą oraz trzecią. Następnie skupiamy się na warstwach nawierzchniowych, których również są trzy. Ostatni etap obejmuje zmieszanie lakieru bezbarwnego z utwardzaczem. Następnie taką mieszankę aplikujemy na wybrany fragment. Po 5 minutach powtarzamy ten krok. Ostatnim etapem jest użycie rozcieńczalnika. Ponadto w wypadku kolorów efektowych trzeba pamiętać o droppingu – ostatniej warstwie wykończeniowej aplikowanej na obniżonym ciśnieniu.