Użytkując na co dzień samochód musimy liczyć się, że będzie on napotykał na ulewny deszcz, nierzadko grad, letnie plagi komarów i much. Czynniki te powodują z czasem kolejne uszkodzenia na powierzchni karoserii, a każda nowo zauważona rysa na masce samochodu boli jego właścicieli. Wiąże się to z nieestetycznym wyglądem auta, a gdy chcemy je usunąć – ze sporym uszczupleniem portfela. Warto więc wiedzieć, co najbardziej może zaszkodzić powierzchni samochodu i w jaki sposób powinniśmy się przed tym chronić.

Owady


Znakiem rozpoznawalnym każdej wiosenno-letniej podróży drogowej jest widok rozprysków na szybie i zderzaku samochodu. Niektóre kwasy w owadach mogą poważnie uszkodzić lakier twojego auta, szczególnie jeśli pozostaną na nim zbyt długo. Warto jednak pamiętać, że sposób, w jaki usuwamy je z karoserii także jest ważny. Nie powinniśmy bowiem zabierać się za mycie samochodu w upalny dzień, gdyż wówczas pozostałości owadów pozostaną z nami na dużo dłużej. Do mycia możemy użyć specjalnych preparatów, bądź szamponów – jednak uważajmy, żeby nie usunąć wosku!

Żywica z drzew


Jeżeli powierzchnia zabrudzonego obszaru nie jest idealnie gładka, a preparaty do usuwania smoły oraz zanieczyszczeń metalicznych nie mogą sobie z nim poradzić, jest duże prawdopodobieństwo, że na Twoim samochodzie jest żywica. Żywica może „upiec” lakier samochodowy, co spowoduje zauważalną plamę, która wymaga sporego wysiłku, aby ją usunąć. Może ona również reagować z powierzchnią samochodu i pozostawić szorstką plamę na lakierze. Usunięcie żywicy z auta możliwe jest przez zastosowanie glinki bądź rozpuszczalnika organicznego.

Jajka


Jaja ptaków mogą znacząco uszkodzić lakier pojazdu - zarówno białko, jak i żółtko jajka mają kwaśny odczyn i „wgryzają” się w powłokę, niszcząc wierzchnią warstwę lakieru bezbarwnego. Ponadto jeśli zabrudzone miejsce zostanie ogrzane, o co letnią porą nietrudno, jajka pozostawią nieprzyjemną plamę. Zabierając się do usunięcia „omletu” z powierzchni samochodu pamiętajmy, żeby skutecznie usunąć wosk, następnie polerujemy pastą lekko ścierna (bez wosku!) pamiętając, aby zbierać przesuszony urobek pasty. Na koniec spłukujemy i dopiero wówczas możemy nałożyć wosk.

Lód


Puszysty śnieg cieszy każde oko, jednak kiedy zamienia się w twardy lód może być niebezpieczny dla błyszczącej farby. Samo zimno nie powinno stanowić problemu, ale brud i piasek na karoserii pod lodem może spowodować spustoszenie, szczególnie jeśli kawałek lodu przesunie się po płaskiej powierzchni. Trzymaj więc samochód w czystości przez całą zimę, unikaj też zeskrobywania twardego lodu z samochodu, a jeśli jest konieczne – rozgrzej najpierw dobrze auto.

Aktualności

Przeczytasz w 3 minuty

Poznaj spektrofotometr A6 – nowoczesne urządzenie do precyzyjnego doboru koloru w zaledwie kilka sekund! Dzięki technologii 5-kątowego pomiaru, łączności Wi-Fi i integracji z systemem Profix Cloud praca staje się szybsza, łatwiejsza i niezawodni

Przeczytasz w 5 minut

Niewielkie zarysowania, odpryski czy uszkodzenia lakieru mogą przydarzyć się każdemu właścicielowi samochodu. Chociaż początkowo wydają się jedynie problemem estetycznym, z czasem mogą prowadzić do poważniejszych kłopotów, takich jak korozj

Przeczytasz w 5 minut

Grubość lakieru na samochodzie jest jednym z najważniejszych wskaźników jego stanu technicznego i historii eksploatacyjnej. Właściciele i nabywcy używanych samochodów coraz częściej sprawdzają fabryczną grubość lakieru, aby ocenić, czy poj

Zapisz się do naszego newslettera

Zyskaj przewagę, uzyskując dostęp do unikalnych informacji o naszych najnowszych produktach lakierniczych.

Produkty dodane do porównania: 1 Porównaj Wyczyść