Ile kolorów karoserii istnieje na świecie? Kilka tysięcy, kilkadziesiąt, czy może kilkaset tysięcy? Z pewnością nie istnieją takie statystyki, ponieważ liczba ta jest nieograniczona. Na rynku dostępna jest ogromna liczba kolorów, a ich ilość stale rośnie wraz z prezentacją nowych modeli. Pamiętajmy też, że w dzisiejszych czasach każdy może stworzyć swój indywidualny kolor samochodu. Jak więc znaleźć „ten właśnie” kolor przy naprawach lakierniczych i skąd wiedzieć, ile warstw nałożyć na dany element, by efekt był idealny?
Pomocne w odwzorowaniu koloru są programy recepturowe, gdzie występuje podstawowy kolor (tzw. matka) oraz warianty różniące się nieznacznie odcieniem czy grubością ziarna. Może być to spowodowane lakierowaniem w różnych fabrykach, różnymi parametrami urządzeń lub zmianą dostawcy.
Firmy produkujące lakiery samochodowe posiadają dokumentacje kolorystyczne, tzw. colorboxy, posegregowane według marki samochodu oraz koloru (chromatycznie). Pierwszy rodzaj wzornika posiada wymalowania oznaczone kodem OEM oraz marką samochodu. W bardzo łatwy sposób możemy więc sprawdzić, czy interesujący nas kolor pasuje do tego na karoserii – problem może pojawić się tylko w przypadku, gdy nie znamy numeru OEM. W tym przypadku pomoże nam drugi rodzaj dokumentacji – chromatyczna.
Skoro wiemy, jak ułatwić sobie życie z kolorami na poziomie kolorysty, kolejno skupmy się na aplikacji kolorów trójwarstwowych. W przypadku tego rodzaju farb w angielskiej nomenklaturze używamy słowa undercoat, co nieszczęśliwie jest tłumaczone jako podkład. Poprzez takie zbieżności nazwy z podkładami stosowanymi jako wypełniacz czy izolator narosło wiele uprzedzeń do tego typu kolorów. Wyjaśnijmy więc, że w przypadku undercoat chodzi o kolor tła, które jest niezbędne do uzyskania odpowiedniego koloru. Mówiąc w skrócie - pierwszą warstwą lakieru trójwarstwowego jest tło, kolejnymi warstwami jest właściwy kolor, który wykańczamy lakierem bezbarwnym.
Koleją ważną kwestią, jeśli jesteśmy przy kolorystyce jest cieniowanie. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zakres lakierowania w takiej naprawie powinien być zwiększony, aby rozprowadzić równomiernie wszystkie warstwy koloru. Dzięki temu uzyskamy efekt optycznego zlania się ze starą powierzchnią. Tutaj produktem, który okaże się niezbędny jest żywica cieniująca. To ona zapewnia równomierne rozłożenie warstwy lakierowanej. Niestety przy perłach czy innych trudnych kolorach obszar malowania znacznie wzrasta, aby uzyskać idealny efekt, co przekłada się na większe koszty naprawy.
Mówiąc o ostatniej warstwie, czyli o lakierach bezbarwnych oraz dodatkach kolorystycznych, musimy koniecznie pamiętać o prawidłowej aplikacji. Najważniejsze przede wszystkim jest odpowiednie rozlanie lakieru i jego zalecana grubość. Ten etap renowacji może okazać się najtrudniejszy ale też najbardziej istotny, dlatego warto zapoznać się dokładnie ze specyfikacją koloru, który odtwarzamy.
Na końcowy efekt kolorystyczny wpływa kilka podstawowych czynników. Jednym z nich jest temperatura, dlatego warto od czasu do czasu ją skontrolować i mieć na uwadze, że podawane temperatury schnięcia niekiedy odnoszą się do elementu, nie zaś do otoczenia. Istotne przy tego typu pracach są też czynniki, na które mało kto zwraca uwagę - utrzymanie porządku i czystości w części lakierniczej oraz oświetlenie o odpowiedniej ciepłocie, zapewniające dobrą obserwację lakierowanego elementu.
Aktualności
Chcesz nadać swojemu samochodowi nowy blask, ale nie wiesz, od czego zacząć? Najważniejszym krokiem w procesie malowania karoserii jest matowienie lakieru. To właśnie ten etap decyduje o trwałości i estetyce nowej warstwy farby.
Zakup używanego samochodu to decyzja, którą warto poprzedzić dokładną analizą stanu technicznego pojazdu. Jednym z kluczowych elementów tej oceny jest pomiar grubości powłoki lakierniczej, który pozwala zidentyfikować ewentualne naprawy.
Dopasowanie odpowiedniego koloru lakieru samochodowego jest ważne podczas naprawy powłoki lakierniczej. Każdy producent stosuje własne oznaczenia, a numer VIN może pomóc w odnalezieniu fabrycznego koloru pojazdu.